sharkys_headersresults

Congratulations to these player that survived the shark infested waters.

novice4202017
18589054_1744580482225692_2857965095619168675_o

Novice Shootout
RESULTS
1st Dave Howlett (Davenport, IA)
2nd Jeremy Plumb (East Moline, IL)
3rd Kirk Bussan (Cuba City, WI)

4th Junior Davis (Galesburg, IL)
5-6th Greg Slocum (Cedar Rapids, IA)
Steve Kreigel (Grinnell, IA)
7-8th Matthew Bongat (Chicago, IL)
Bill Brokus (Dubuque, IA)
9-12th Matt Liske (Davenport, IA)
Ricky Valenciano (Chicago, IL)
Michael Knight (Clarence, IA)
Jason White (Chicago, IL)
13-16th Matt Bates (Ankeny, IA)
Marvin Thomas (Davenport, IA)
Cody Edwards (Des Moines, IA)
Jamie Witham (Grinnell, IA)

open562017
18222702_10212325755562046_7284534594112126164_n

Open Only 9-Ball
RESULTS
1st Scott Yarolem (Maquoketa, IA)
2nd Eric Gardner (Davenport, IA)
3rd Jeff Clark (Clinton, IA) 4th Dave Martin (Burlington, IA)
5-6th Mega Ajroja (Maquoketa, IA)
Tyler Russell (Kewanee, IL)
7-8th Bob Huskey (Moline, IL)
Giancarlo Gonzalez (Chicago, IL)

8ballapril
17966591_10212190505860888_1854893670286323736_o

"Take What You Make"
Open 8-Ball Results
1st Jason Klatt (Bloomington, IL)
2nd Chad Lund (Madison, WI)
3rd Tom Karabotsos (Chicago, IL) 4th Josh Johnson (Moline, IL)
5-6th James Vroegh (Clinton, IA)
Abrin Schaad (Peoria, Il)
7-8th Jim Lafavre (Sterling, IL)
Justin Moris (Dubuque, IA)

9ballapril
17795973_10212040447029511_4346341142536204408_n

April Pools Tournament
RESULTS
1st Nick Uzelac (East Moline, IL)
2nd Alan Martin (Clinton, IA)
3rd Al Birkett (Clinton, IA)

4th Don Lawson (Peoria, IL)
5-6th Eric Gardner (Davenport, IA)
Jason Houselog (Dubuque, IA)

nomaster8ball2017
no master 8ball 32517

No Master 8-Ball Championship
RESULTS
1st Jason Welker (Dixon, IL)
2nd Darrell Edwards (Des Moines, IA)
3rd Corey Danger (Iowa City, IA)4th Pat Fisher (Peoria, IL)
5-6th Don Lawson (Peoria, IL)
Scott Danger (Iowa Falls, IA)
7-8th Dave Parkins (Bettendorf, IA)
Nick Uzelac (East Moline, IL)
9-12th Bryan Carstens (Des Moines, IA)
Dave Howlett (Davenport, IA)
Al Martin (Clinton, IA)
Travis Frazelle (Moline, IL)

noviceflyer
novice 8ball

Novice Shootout
RESULTS
1st Stuwart Kee (Cedar Rapids, IA)
2nd Tyler Foht (Dubuque, IA)

3rd Mike Coppess (Clinton, IL)

4th Junior Davis (Galesburg, IL)
5-6th Zach Gurley (Mt Pleasant, IA)
Bill Nelson (Davenport, IA)
7-8th Rob James (Davenport, IA)
Alex Howell (Davenport, IA)
9-12th Brady Bowman (Moline, IL)
Silver Bartolon (Chicago, IL)
Dave Walters (Bettendorf, IA)
Roger Bentley (Clinton, IA)
13-16th Jamie Snyder (Bettendorf, IA)
Brent Krantz (Dubuque, IA)
Sam Thompson (Davenport, IA)
Kevin Rohm (Davenport, IA)

shamrock2017
shamrock2017 winner

Shamrocks & Shenanigans

RESULTS
1st Jason Klatt (Bloomington, IL)
2nd Greg Mitchell (Vandalia, IL) 3rd Sarah Rousey (Bloomington, IL)
4th Tommy Fuller (Davenport, IA)
5-6th Ryan Short (Cedar Rapids, IA)
Al Martin (Clinton, IA)

openonlyfeb2017
openonly10ball2017results

Open Only 10-Ball
RESULTS
1st Nick Allendorf (Cedar Rapids, IA)
2nd Bobby Boever (Davenport, IA)
3rd Nick Uzelac (East Moline, IL)

4th Alan Martin (Clinton, IA)
5-6th KC Tompkins (Clarence, IA)
Dave Martin (Burlington, IA)
7-8th Steve Weigandt (Davenport, IA)
Mark VerVynck (Kewanee, IL)
9-12th Eric Gardner (Davenport, IA)
Billy Wilson (Des Moines, IA)
Mega Ajroja (Maquoketa, IA)
Rusty Clester (Muscatine, IA)
13-16th Laura Hargens (Cedar Rapids, IA)
Michael Mudd (Cedar Rapids, IA)
Jake Jacobsen (Madison, WI)
Kyle Galli (Kewanee, IL)

cupidclassic2017
cupidresaults2017

6th Annual Cupids Classic
RESULTS
1st Casey Brokus (Dubuque, IA) and Dana Emery (Dubuque, IA)
2nd Jason Ceurvorst (Moline, IL) and Jenna Bishoff (Bettendorf, IA)
3rd Will Thomsen (Clinton, IA) and Andrea Fullick (Clinton, IA)

15039571_10210626368718437_2119478372020079728_o
sharkshootout2017resaults

Inaugural "Shark Shootout"
RESULTS
1st Scott Hargens (Cedar Rapids, IA)
2nd Michael Bennett (Ankeny, IA)
3rd Chad Vilmont (Clinton, IA) 4th Taylor Anderson (Bonner Springs, KS)
5-6th Josh Johnson (Bettendorf, IA)
Jason Totten (Clinton, IA)

14976515_10210539912117076_3285592111324496877_o
midwintershowdown2017

Midwinter Showdown
RESULTS
1st Jason Welker (Dixon, IL)
2nd Alex Grell (Bettendorf, IA) 3rd Jenna Bishoff (Bettendorf, IA)
4th Jason Houselog (Dubuque, IA)
5-6th Ryan Short (Cedar Rapids, IA)
Al Martin (Clinton, IA)
7-8th Dan Johnson (Bettendorf, IA)
Aaron Bean (Moline, IL)

new-years-day
newyearsday2017

New Years Day Results
1st Anthony Garcia (Cedar Rapids, IA)
2nd Will Thomsen (Clinton, IA)

3rd Jason Welker (Dixon, IL) 4th Sam Maggio ( LaSalle, IL)
5-6th Adam Thomas (LeClaire, IA)
Al Martin (Clinton, IA)
7-8th Jesse Bowman (Moline, IL)
James Vroegh (Clinton, IA)

 

new-years-day
newyearsdayyouth2017

New Years Day Results
JUNIORS
1st Kamron Fuller (Davenport, IA)
2nd Justin Nichols (Davenport, IA)

sharkys_one_pocket_16
onepocket2016

Quad City One Pocket Classic
RESULTS
1st Bobby McGrath Jr (Peoria, IL)
2nd Matt Mitchell (Burlington, IA)
3rd Anthony Garcia (Cedar Rapids, IA) 4th Matt Rush (Peoria, IL)

rocking-around-the-christmas-tree
rackinaroundthexmastreeresault

Third Annual
Rackin Around The Christmas Tree
RESULTS
1st John Geilau (Waterloo, IA)
2nd Eric Gardner (Davenport, IA) 3rd Mark VerVynck (Kewanee, IL)
4th Dan Johnson (Bettendorf, IA)
5-6th Tommy Fuller (Davenport, IA)
Larry Irwin (Peoria, IL)
7-8th Jason Welker (Dixon, IL)
Josh Johnson (Moline, IL)

super_high_roller_dec_16
dec2016highrolleradvanced

Super High Roller Results

Advanced Bracket
1st Jason Welker (Dixon, IL)
2nd Alex Grell (Bettendorf, IA)

super_high_roller_dec_16
dec2016highrolleropen

Super High Roller Results

Open Bracket
1st Dan Johnson (Bettendorf, IA)
2nd Don Lawson (Peoria, IL)
3rd Jenna Bishoff (Bettendorf, IA)

super_high_roller_dec_16
dec2016highrollernovice

Super High Roller Results
Novice Bracket
1st Josh Goodknight (Davenport, IA)
2nd Sharun Mims (Cedar Rapids, IA)
3rd Nick Soucie (Davenport, IA)

thanksgiving-throwdown
15178996_10210750774868513_921262138453965394_n

Thanksgiving Throwdown
8-Ball Results
1st Anthony Garcia (Cedar Rapids, IA)
2nd Manny Perez (Kansas City, KS)
3rd Duncan Kaufmann (Sauk City, WI) 4th Josh Franklin (Creve Cour, IL)
5-6th Jamey Bowman (Moline, IL)
Matt Mitchell (Burlington, IA)
7-8th Eddie Balderas (Chicago, IL)
Craig Rice (Cedar Rapids, IA)
9-12th Al Martin (Clinton, IA)
Shane Gibson (Davenport, IA)
Luis Carreon (Chicago, IL)
John Clayton (Bloomington, IL)

thanksgiving-throwdown
15203365_10210741208669364_2235235271942020943_n

Thanksgiving Throwdown
Black Friday 9-Ball Results
1st Chris Robinson (Ventura, CA)
2nd Mike Ragan (Peoria, IL)
3rd Scott Hargens (Cedar Rapids, IA) 4th Alex Grell (Bettendorf, IA)
5-6th River Burke (Andalusia, IL)
Mike Athens (Des Moines IA)
7-8th Nick Evans (St.Charles, MO)
Doug Deakin (Peoria, IL)
9-12th Chris Ralston (Davenport, IA)
Tim Leahy (Dubuque, IA)
Blake Baker (Moline, IL)
Deon Burgard ( Portage, WI)
13-16th Duncan Kaufmann (Sauk City, WI)
Manny Perez (Kansas City, MO)
Brad Ragon (Peoria, IL)
Anthony Garcia (Cedar Rapids, IA)

8ball-diamond-duel-open-only
14907211_10210553547337948_4341156729090102531_n

1st Pat Fisher (Peoria, IL)
2nd Trent Lamar (Davenport, IA)
3rd Adam Richards (Cedar Rapids, IA)

4th Al Martin (Clinton, IA)
5-6th Nick Allendorf (Cedar Rapids, IA)
Don Lawson (Peoria, IL)
7-8th Mark VerVynck (Kewanee, IL)
Jenna Bishoff (Bettendorf, IA)
9-12th Bruce Welch (Kewanee, IL)
Cody Hotler (Dubuque, IA)
Don Grawe (Moline, IL)
Jeff Clark (Clinton, IA)
13-16th Nick Uzelac (East Moline, IL)
Kyle Galli (Kewanee, IL)
Dan Johnson (Bettendorf, IA)
Craig Bodenhofer (Maquoketa, IA)

ladies_first_16
ladies-first-results

Sixth Annual "Ladies First" 8-Ball Tournament
***RESULTS***
1st Jenna Bishoff (Bettendorf, IA)
2nd Taylor Hansen (Mankato, MN)

double_trouble_16
double-trouble-results

"Double Trouble"
Scotch Doubles 8-Ball Results
1st Jon Ramsey (Champaign, IL)
Ricky Hall ( Danville, IL)
2nd Scott Yarolem (Maquoketa, IA) Tim Krouse (Clinton, IA)
3rd Will Thomsen (Clinton, IA)
Jason Totten (Clinton, IA)

open_only_diamond_duel_16_9ball
9-ball-opens-only-resaults

Opens Only Diamond Duel 9-Ball
RESULTS
1st George Walters (Waterloo, IA)
2nd Alan Martin (Clinton, IA)
3rd Jason Niesman (Freeport, IL) 4th Shaun Frantzen (Kewanee, IL)
5-6th Tony Terronez (LeClaire, IA)
Dean Fuller (Davenport, IA)
7-8th Kamron Fuller (Davenport, IA)
Dave Martin (Burlington, IA)

pick_your_poison_16

Pick Your Poison Results
1st Josh Johnson (Moline, IL)
2nd Anthony Garcia (Cedar Rapids, IA)
3rd Tim Kindl (Cedar Rapids, IA)
4th Craig Rice (Cedar Rapids, IA)

summer_sizzler_16
summer-sizzler-pic

Summer Sizzler Results
1st Jesse Bowman (Moline, IL)
2nd Adam Thomas (LeClaire, IA)
3rd Josh Johnson (Moline, IA)

4th James Vroegh (Clinton, IA)
5-6th Blake Baker (Moline, IL)

Shawn Gelo (Iowa City, IA)

color_of_summer_16
the color of sumer winners

"The Color Of Summer"
No Master 9-Ball Results
1st Dave Parkins (Davenport, IA)
2nd JD Prestegard (Neekoosa, WI)
3rd Tommy Fuller (Davenport, IA)

4th Travis Frazelle (Moline, IL)
5-6th Jason Welker (Dixon, IL)
Dean Fuller (Davenport, IA)
7-8th Adam Thomas (LeClaire, IA)
Josh Ray (Davenport, IA)
9-12th River Burke (Andalusia, IL)
Harold Gruhlke (Rock Island, IL)
Charlie Wolfe (Rockford, IL)
Little Joe Villalpando (Davenport, IA)

open_only_diamond_duel_16
openonly pic

"Opens Only" Valley Duel Results
Full Field Of 64 Players
1st Billie Spatafora (Rockford, IL)
2nd Mark VerVynck (Kewanee, IL)
3rd Giancarlo Gonzalez (Chicago, IL)

4th Trent Lamar (Davenport, IA)
5-6th Clyde Dunlap (Dubuque, IA)
Eric Gardner (Davenport, IA)
7-8th Matt Dunst (Des Moines, IA)
Harley Klimesh ( Calmar, IA)
9-12th Josh Lortz (Cedar Rapids, IA)
Junior Davis (Galesburg, IL)
Tony Terronez (Leclaire, IA)
Tyler Howell (Davenport, IA)
13-16th Troy Martinez (Davenport, IA)
Kamron Fuller (Davenport, IA)
Jeremy Clauson (Pekin, IL)
Dave Martin (Burlington, IA)

SUMMER SHOOTOUT JULY 16
summer shootout winners

Summer Shootout 2016 Results


1st Billy Spatafora (Rockford, IL)
2nd Jason Welker (Dixon, IL)
3rd Charlie Wolfe (Rockford, IL)
4th Chad Darrah (Oquawka, IL)
5-6th Cale Enabit (Manchester, IA)
Tim Krouse (Clinton, IA)

freedom_classic_16
freedom classic winners

We crowned the champion after a thrilling double Hill two set final!


1st Jonathan "Hennessy" Pinegar (Manchester, TN)
2nd Alex Olinger (Dayton, OH)
3rd Sharik Sayed (St. Charles, MO)
4th Mike Dunklin (Bloomington, IL)
5-6th Cody Myers (Cincinnati, OH)
Cale Enabit (Ryan, IA)
7-8th Blake Baker (Moline, IL)
Stephen Wyatt (St. Charles, MO)